close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
دانلود تحقیق

ایران کشوری با اقلیم گرم و خشک است و عواملی همچون رشد روزافزون جمعیت، گسترش شهرنشینی، توسعه بخش‌های کشاورزی و صنعت، پدیده‌های اکوسیستمی، منابع آب تجدیدپذیر کشور را کاهش داده است.
میزان سرانه آب تجدیدپذیر ساﻻنه کشور از میزان حدود۱۳۰۰۰ متر مکعب به ازای هر نفر در سال ۱۳۰۰، به حدود ۱۴۰۰ متر مکعب به ازای هر نفر در سال ۱۳۹3، تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده بحرانی خواهد شد. با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران ازجمله کشورهایی است که درگروه کشورهای مواجه با کمبود آب قرار دارد؛ این گروه شامل کشورهایی است که در سال ۲۰۲۵ با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. این بدان معناست که این کشورها، حتی با باﻻترین راندمان و بهره‌وری در مصرف آب، برای تأمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت، لذا لازم است دست اندرکاران بخش آب توجه ویژه‌ای به کنترل مصرف آب و استفاده بهینه از آن معطوف دارند.
سهم استفاده از آب در بخش‌های مختلف در کشورهای توسعه یافته با کشورهای در حال توسعه متفاوت است. برای کشورهای با درآمد کم تا متوسط، مصارف صنعتی در حدود 10% و مصارف کشاورزی در حدود 80% کل مصارف آب آن کشورها را تشکیل می‌دهد و در کشورهای با درآمد بالا، مصارف صنعتی در حدود 60% و مصارف کشاورزی در حدود 30% کل مصارف آب را تشکیل می‌دهد. در کشور ما، در حدود 92% کل مصرف آب مربوط به بخش کشاورزی بوده و مصرف صنعتی در حدود 2% و مصارف شرب در حدود 6% کل مصرف آب را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر میانگین سرانه کل مصرف آب شرب در ایران(شامل تجاری-صنعتی-خانگی - فضای سبز و... ) در حدود 204 لیتر در روز است که در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی مانند اسپانیا (200 لیتر در روز)، پرتغال (194 لیتر در روز)، یونان (175 لیتر در روز)، سوئد (164 لیتر در روز)، دانمارک (159 لیتر در روز)، انگلستان (153 لیتر در روز)، اتریش (153 لیتر در روز)، ایرلند (142 لیتر در روز)، فرانسه (139 لیتر در روز)، آلمان (129 لیتر در روز)، هلند (129 لیتر در روز)، بلژیک (112 لیتر در روز) و لهستان (98 لیتر در روز) بالاتر بوده ولی نسبت به برخی کشورهای اروپایی از جمله سوئیس، فنلاند، ایتالیا و همچنین امریکا و کانادا کمتر است؛ سرانه مصرف آب شرب در سوئیس 252، در فنلاند 213، در ایتالیا 213، در امریکا 295 و در کانادا 326 لیتر در روز است. 
کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی) فاقد منابع آب تجدیدشونده بوده وبه طور عمده از آب شیرین کن استفاده می‌کنند. در این کشورها تمامی ساکنان دسترسی کامل به آب شرب دارند وبه دلیل استفاده از آب شیرین کن‌، میزان مصرف بسیار بیشتر از منابع آب در دسترس است. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر بالا بودن سرانه مصرف در این کشورها، می‌توان به اقلیم بسیار گرم به همراه تبخیر بسیار زیاد و همچنین نبود محدودیت وتشویق برای استفاده بیشتر از آب، استفاده از استخر و... اشاره کرد. با توجه به مطالب ارائه شده، مشخص است که کشور ایران به طور کلی دچار کمبود آب است و در صورت ادامه وضعیت و روند فعلی، میزان تقاضای آب به دلیل افزایش جمعیت و توسعه کشاورزی و صنعتی و اجتماعی، افزایش یافته و میزان منابع آب به دلیل تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی‌ها و کاهش کیفیت منابع آب، کاهش می‌یابد و در نهایت منجر به کاهش سرانه آبی می‌شود. کاهش سرانه آبی منجر به بروز و تشدید اختلافات اجتماعی، مهاجرت، محدودیت‌های کم‌آبی، تنش‌های آبی و بروز بحران می‌شود. برای مدیریت بهینه منابع آب و دستیابی به وضع مطلوب در آینده، اقداماتی همچون مدیریت تقاضا و افزایش آگاهی‌های اجتماعی، اجرای طرح‌های توسعه منابع آب، مهار آب‌های خروجی از کشور، استفاده از آب‌های برگشتی، مدیریت عرضه، افزایش بهره‌وری آب، کاهش بیلان منفی مخازن زیرزمینی، اولویت‌‌بندی مصارف و کاهش آلودگی منابع آب ضروری است تا توانایی تأمین نیازهای آبی ایجاد شود.

منبع:روزنامه ایران

دنباله نوشتار...

در قرآن کریم آیات بسیاری در رابطه با خداشناسی از طریق علم وجود دارد.

خداوند به اجزای طبیعت اشاره می کند و هر کدام را آیه و نشانه‌ای از وجود خود می‌داند. از بزرگ‌ترین موجود کره زمین گرفته تا ریزترین ذره، همه و همه را دلایل قابل توجهی می‌داند برای کسانی که در مورد نشانه‌های خدا فکر می‌کنند. از جمله آیه‌هایی از قرآن که خداوند متعال در مورد آب صحبت می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. به اشکال بارندگی از جمله باران، برفـ و تگرگ در آیه‌های زیر اشاره شده است.

آیه ٤٣ از سوره نور، آیه ١٨ از سوره مومنون، آیه ٤٨ از سوره فرقان، آیه ٢٨ از سوره شوری، آیه ١١ از سوره زخرف و آیه ٢١ از سوره زمر. همچنین  اهمیت چرخه آب در  آیه ٤٩ از سوره فرقان ، آیه ٥٧ از سوره اعراف، آیه ٢٧ از سوره سجده، آیه ٢١ از سوره زمر و آیه ١٨ از سوره مومنون آمده است.

دنباله نوشتار...

 با در نظر گرفتن نکاتی که به آن اشاره می‌شود می‌توان به میزان قابل توجهی از مصرف کنونی آب کاست.

فلاش‌تانک‌های معمولی در هر بار استفاده ١٣ لیتر آب مصرف می‌کنند. این مقدار معادل ٩ بطری نوشابه ١/٥ لیتری است. در صورتی‌که فلاش تانک‌های کم‌مصرف این مقدار را به شش لیتر (چهار بطری نوشابه ١/٥ لیتری) کاهش می‌دهد. هم‌چنین می‌توان حجم فلاش‌تانک‌ها را با قراردادن بطری پر از شن و یا قرار دادن آجر در آن‌ها کاهش داد و از هدررفت آب جلوگیری کرد.

سردوش‌های معمولی در هر دقیقه ١٨ لیتر آب مصرف می‌کنند؛ یعنی اگر یک دقیقه زیر دوش بایستید معادل ١٢ بطری نوشابه ١/٥ لیتری آب مصرف خواهد شد. اما اگر از سردوش‌های کم‌مصرف استفاده کنید، این مقدار به هشت لیتر خواهد رسید.

از روشویی‌های معمولی در هر دقیقه ١٢ لیتر آب خارج می‌شود (معادل هشت بطری ١/٥ لیتری) در صورتی‌که روشویی‌هایی که سرشیر کم‌مصرف دارند این مقدار آب را به شش لیتر کاهش خواهد داد( این رقم برای ظرف‌شویی هم صادق است).

با هر بار استفاده از لباس‌شویی(پنج‌کیلویی) معمولی ٤٥ لیتر آب مصرف می‌شود. درصورتی که لباس‌شویی‌ کم‌مصرف ٢٥ لیتر آب (١٦ بطری) صرف شست‌وشو می‌کند. هم‌چنین می‌توانیم برای کاهش مصرف، از ظرفیت ماشین لباس‌شویی به صورت کامل استفاده کنیم.

وسایل کم‌مصرف، حدود ٦٠ درصد از مصرف کنونی آب را کاهش می‌دهند.

 

 

معمولی

)میزان استفاده از آب در هر بار (

کم مصرف

) میزان استفاده از آب در هر بار (

فلاش تانک معمولی

١٣ لیتر

٦ لیتر

سردوش

١٨ لیتر

٨ لیتر

روشویی

١٢ لیتر

٦ لیتر

لباس‌شویی

٤٥ لیتر

١٦ لیتر

مجموع

٨٨ لیتر

٣٦ لیتر

 

منبع:www.tpww.ir

دنباله نوشتار...

شاخص های میکروبی آلودگی آب :

•گروه كلي فرم ها به عنوان شاخص آلودگي آب  مي باشد واشرشياكلي از گروه كلي فرم ها شاخص آلودگي آب به مدفوع است.
•کلی فرمها شامل باکتریهای هوازی و بیهوازی اختیاری-گرم منفی-غیر اسپورزا و میله ای شکل هستند.
•کلیفرمهای مدفوعی شامل تمامی کلیفرمهایی هستند که قادر به تخمیر لاکتوز در دمای 5/44 درجه هستند.
•حضور کلیفرمهای مدفوعی نشانه حضور مواد مدفوعی از حیوانات خونگرم می باشد.
•استرپتوکوکوس مدفوعی چون طول عمر آن در آب کوتاه است بنابراین به تنهایی شاخص مناسبی برای تعیین الودگی آب نمی تواند باشد.
 
         دلایل انتخاب شاخصها :
         •فلور طبیعی معده بوده و بیماریزا نیستند.
•بعلت اینکه با عوامل بیماریزا همراهند شاخص مناسبی در تعیین بهداشتی بودن آب می باشند.
•به تعداد زیادی از طریق مدفوع دفع می گردند.
•مقاومتشان نسبت به باکتریهای بیماریزا بیشتر بوده و عدم حضور آنها در آب دلیل خوبی بر پاک بودن آب است.
•جستجوی کلیفرمها و بررسی آنها آسان بوده و در شرایط متفاوت قابل انجام است.

 

دنباله نوشتار...

پاور پوینتی زیبا در مورد بیماری های ناشی از آب آلوده

بیماری های آب-بیماری های منتقله از آ- بیماری انگلی آب

دانلود:

دانلود

دنباله نوشتار...

آبهای سطحی                

 

آبهای زیر زمینی

•کدورت بالایی دارند.
•حاوی مواد معلق  ومواد محلول می باشند.
•سختی کمی دارند
•معمولا آلوده به میکروارگانیسم های پاتوژن-ویروسها و پلانکتونها می باشند.
•pHآنها حدود7تا8 است
 
•کدورت آنها کم یا صفر است.
•مواد معلق ندارند و مواد آلی انها بسیار کم است.
•معمولا حاوی اهن و منگنز می باشند.
•Co2   معمولا در این آبها زیاد است
•معمولا دارای سختی می باشند
•PH آنها معمولا9/6 تا 9/7 می باشد.
•در این آبها بخصوص در شرایط بیهوازی و وجود یون آهن باکتریهای آهن دوست وجود دارند.
 

 

دنباله نوشتار...

نتیجه گیری می شود انتخاب آب سطحی برای مصارف خانگی کم هزینه برتر است.

دنباله نوشتار...

پاور پوینتی در مورد خصوصیات شیمیایی آب سالم

دانلود:

دانلود

دنباله نوشتار...

نقش عناصر و ترکیبات مهم در آب  بر سلامتی

دانلود:

دانلود

دنباله نوشتار...

آب-اسرائیل-منابع آب اسرائیل-اسراییل-پرچم اسرائیل-پرچم اسراییلآب و اصولاً منابع زیرزمینی اینك به همان اندازه برای حیات رژیم صهیونیستی اهمیت دارد كه مسئله امنیت و برقراری آن توجه كامل این رژیم را به خود معطوف كرده است.
این رژیم از ابتدای اعلام موجودیت خود (1948) با درك اهمیت منابع آبی با حمایت قدرت‌های بزرگ جهان نظیر آمریكا به اشغال عمدی سرزمین‌هایی از اعراب دست زد كه شریان حیاتی نه تنها اعراب كه خود رژیم اسراییل نیز محسوب می‌شد. اشغال بلندی‌های جولان، صحرای سینا، مناطقی از افردن و مزارع شبعا در جنوب لبنان كه مسیر رودهایی چون لیحانی، حاصبانی و وزانی می‌باشد.
به گزارش خبرگزاری قدس، حسن صابر، نویسنده و پژوهشگر فلسطینی، در باب اهمیت این منبع خدادادی در سیاست كلی رژیم صهیونیستی و عملكرد 57 ساله این رژیم برای تصاحب منابع آبی فلسطینیان و اعراب در مقاله ای تحت عنوان «اسراییل بزرگ‌ترین آب دزد جهان» نوشت: اسرائیل به سرقت و تجاوز به خاك اعراب و احداث شهرك‌هایی برای اسكان صهیونیست‌هایی كه از سراسر جهان بدان‌جا فرامی‌خواند، اكتفا نمی‌كند بلكه در حال سرقت آب از سرزمین‌های عربی است. گزارش‌های بین‌المللی دراین باره، اسرائیل را به بزرگ‌ترین دزد آب در جهان توصیف می‌كند. رژیم صهیونیستی دارای سوابق طولانی در سرقت آب می‌باشد كه به پیش از تشكیل دولت صهیونیستی در سال 1948 می‌رسد. در آن هنگام فلسطین تحت‌الحمایه انگلیسی‌ها بود و صهیونیست‌ها با استفاده از این فرصت به دزدی آب از اعراب اقدام می‌كردند.

دنباله نوشتار...

                                          
اهميت آب 

«و الله انزل من السماء ماء فاحيا به الارض بعد موتها ان في ذلك لايه لقوم يسمعون» سوره مباركه نحل ـ آيه 65  

«و خداوند از آسمان ها باران را فرستاد تا زميني را پس از مرگ زنده گرداند و البته در اين كار آياتي است براي آنان كه سخن حق را مي شنوند.»

  آب مهم ترين ماده حيات و آباداني است. اين ماده سرآغاز حيات و جزء اصلي تمام موجودات زنده است. براساس نظريه تكامل، آب، متان و آمونياك تركيبات اصلي اوليه موجود در جو زمين هستند كه عامل توليد نخستين آمينو اسيد مي باشند. اين جسم به عنوان نقطه آغازين حيات جانوري شناخته مي شود. درصد بالايي از جرم هر سلول زنده را آب تشكيل مي دهد. آب بخش عمده اي از شكبه وسيع سلولي بدن انسان را تشكيل مي دهد و بدون وجود آب حياتي نخواهد بود. در تمدن بشري آب اهميت ويژه اي دارد. در ايران باستان آب را يكي از چهار ركن اساسي (آب، خاك، باد و آتش) مي دانستند.

 در قرآن كريم پنجاه و شش آيه در مورد پيدايش و اهميت آب و وابستگي حيات به اين ماده ارزشمند آورده شده است. آب يكي از فراوان ترين مواد موجود در كره زمين است و يگانه ماده اي است كه به صورت طبيعي در شكل هاي جامد (يخ)، مايع و گاز (بخار آب) وجود دارد. آشاميدن و رفع نيازهاي فردي نخستين نگرش بشر به آب بوده است. تاريخچه استفاده از آب و مهندسي آب به زمان باستان و ايجاد نخستين زندگي گروهي بشر باز مي گردد. نخستين شهرها در تمدن باستان در كنار رودخانه ها و درياچه هاي تشكيل شد روش هاي آب رساني و آبياري به وجود آمد كه در اين ميان دسترسي به منابع آب اهميت ويژه اي براي حيات بشر از دو ديدگاه كمي و كيفي داشته است. انسان ها در ابتدا بيشتر به كميت آب توجه داشتند، هر چند كه در آن عصر آب هاي موجود از كيفيت نسبي بالايي برخوردار بودند و آلودگي هاي آب ناشي از رشد صنعت و غيره وجود نداشت.

 

بقیه در ادامه مطلب

دنباله نوشتار...


اهمیت اصلاح الگوی مصرف آب در کشاورزی

آب از دیرباز مهمترین عامل توسعه در جهان بوده است. انسان ها در دوران اولیه زندگی نزدیک رودخانه ها و منابع آب تجمع می کردند و به فعالیت های کشاورزی می پرداختند. 97 درصد منابع آبی غیرقابل استفاده برای کشاورزی بوده و مقدار بسیارمحدودی از آن ها به طور مستقیم از سوی انسان مورداستفاده قرارگرفته است. افزون بر آن، کمی بیش از 76.1 درصد از آب های کره زمین به صورت رودخانه های یخی از دسترس خارج شده و آنچه تقریباً باقی مانده در عمق زمین ذخیره شده است. بهره گیری از روش های نوین کشاورزی و استفاده بهینه از آب، عوامل حیاتی برای نیل به هدف تأمین غذای جمعیت درحال افزایش دنیا است. طبق برآوردها، در 30 سال آینده مردم جهان نیازمند 60 درصد غذای بیشتر خواهند بود. بخش قابل توجهی از این افزایش تولید، حاصل کشت متراکم (استفاده از زمین کمتر برای تولید بیشتر) که نیازمند آبیاری است، خواهند بود.

 

بقیه در ادامه مطلب


دنباله نوشتار...

اینو  حتما بخونین...بدون شرح...

در صبح یکی از روز هاوقتی

برای ورزش به بیرون رفته بودم با صحنه ی بدی ربرو شدم.شهروندی شیر آب راتا

آخر باز گذاشته و داشت کل کوچه را آب پاشی می کرد. رفتم جلو و به اوتذکراتی

در مورد بحران کمبود آب و تو صیه های قرآنی در مورد اصراف و.. دادم او هم به

حرف من کوش داد و در پایان گفته هایم چنین به من پاسخ داد:((من همه ی

اینارو می دونم تو تو خونه ی ما نیستی که ببینی ما از دست گرد و خاک چی

می کشیم ...من به جای این که چند ده هزار تومن پول دکتر بدم میام پول آب می

دم که بچم مریض نشه...شما بالا زندگی می کنین و خاک بهتون نمیخوره)) بعد از

حرف هایش کمی فکر کردم و به او گفتم:((شما با یکی دو سطل آب و جارو

کشیدن می تونین کوچه رو تمبز کنین)) -((من چند بار این کارو کردم اما

نمیشه...کمرم رو چیکار کنم؟؟؟ تو راه بهتری بهم نشون بده...چشم)) من که

دیگه چیزی نداشتم بگم از او عذر خواهی کرده و به خانه باز گشتم و در مورد

حرف هایش فکر کردم . او درست می کفت، ما فقط می گوییم بهینه

سازی...ولی،ولی آیا واقعا در این راه چه کرده ایم و چه می کنند؟؟ آیا جلوی ورود

شیر های غیر استاندارد را گرفته ایم؟ آیا فرهنگ سازی درستی انجام داده ایم؟

وآیا بودجه ی اختصاص یافته به این امور را در راه اب صرف کرده ایم و... به نظر من

مشکل اصلی در کشور جدا نبودن آب آشامیدنی و غیر آشامیدنی است.اما

مسئله گران بودن وصرف هزینه ی زیاد است که از نظر اقتصادی به صرفه نیست

اما می توان لوله کشی جدید را در بعضی کارگاه ها ، کاراش هاو... که مصرف

عمده ای را به خود اختصاص می دهند انجام داد.

 

لطفا نظر خودتونو در مورد این مطلب بذارین

دنباله نوشتار...

http://wallpaperha.com/wp-content/uploads/2012/05/water_drops_background-wallpaper-1680x1050.jpg

 

سلام به علت تاخیر پیش آمده برای آپدیت سایت ببخشید.

 

مقاله ای جالب آماده کردم که در مورد هر موضوع 

 

در مورد آب صحبت می کنه و اطلاعات زیادی از قبیل :

 

, حرکت آب در نا همواری ها,سفره های آب زیر زمینی،


 آب های زیر زمینی،


 چگونگی تشکیل رود ها،


 دبی (آبدهی) رود،


سیلاب ها،


اثر سیلاب بر تغییر چهره ی زمین،


,راه های جلو گیری از سیلاب،


 دلتا،


 و... را دارا می باشد.

 

دانلود

دنباله نوشتار...

آب در برنامه ی پنجم توسعه
تحقیقی در مورد برنامه های دولت
برای کاهش مصرف آب


دانلود با لینک مستقیم

دنباله نوشتار...

  قرآن كریم، از هنگام نزول تا هم اكنون، سرچشمه پیدایش
و سرمایه پرورش بزرگترین و پاكترین روح ها، بلندترین همت ها،
استوارترین اراده‌ها، عمیق‌ترین افكار، عالیترین معارف، نغزترین
ادبیات و دل‌انگیزترین هنرها در عرصه‌های گسترده و حوزه‌های
گوناگون حیات فكری و فرهنگی و علمی و اجتماعی و ادبی
و هنری مسلمانان در همه اكناف عالم و در پهنه تاریخ پر افتخار
فرهنگ و تمدن اسلامی بوده است.

 

دنباله نوشتار...

  پمپاژ آب‌های زیر زمینی در جنوب شرقی اسپانیا ممکن است
ماشه‌ی زمین لرزه‌ی مرگ بار 2011 در آن منطقه را کشیده بوده باشد

زمین لرزه یکی از غیر منتظره‌ترین و غیر قابل پیش بینی‌ترین پدیده‌های
مخرب طبیعی بوده است. (زمین لرزه عبارت است از لرزش ناگهانی
شدید سطح زمین بر اثر حرکات درون پوسته‌ی زمین یا عمل آتشفشانی،
که گاهی باعث خرابی‌های بزرگی می‌شود.) قسمت بزرگی از علل
زمین لرزه‌ها را در اصطکاک صفحات تکتونیکی پوسته‌ی زمین باید
جستجو کرد. اما به وضوح این، تمامِ علتِ تمام زلزله‌ها نیست. از آن‌جا که
این فروریزش‌های درونی صفحات یا لایه‌های پوسته‌ی زمین است که
زمین لرزه را باعث می‌شود می‌توان گفت که هر عاملی که در جهت
آزاد کردن تنش‌های گیر افتاده در این صفحات و لایه‌ها عمل کند می‌تواند
حرکت فروریزشی بهمن‌وار آنها در درون و گاه بیرون زمین را در پی داشته
باشد که به هر رو باعث زلزله می‌شود. (تنش به فشار یا کششِ اِعمال شده
بر شیئی مادی گفته می‌شود.) بعید نیست که این عوامل را انسان
ناخواسته خود باعث شود.

 

دنباله نوشتار...

دانلود پاور پوینت شهادت آب

دانلود

دنباله نوشتار...

اینجا چاه آب شهرستان نکا ست

اگه خوب دقت کنین یک اشتباه در مهندسی محل رخ داده

چاه آب حد اقل باید 200 متر با خانه های اطراف فاصله داشته باشه

تا فاضلاب که از طریق چاه وارد زمین میشه به آب های زیر زمینی نفوذ نکنه

اما.....

بقیه عکسارو تو ادامه مطلب ببینید

دنباله نوشتار...

میانکاله

موضوع تحقیق : شبه جزیره ی میانکاله

حجم فایل : 383 KB

پسورد : waterislife

دنباله نوشتار...

آلودگی آب

آلودگی آب

تحقیقی بسیار جالب

حجم فایل:
473 KB

لوگو دانلود

waterislife   :پسورد

 

دنباله نوشتار...

موضوع : بررسي تاثير تغييرات آب و هوا بر زندگي انسان‌ها

بسیار جالب و خواندنی

دنباله نوشتار...

لینک دانلود :

حجم: 4.5 Mb

 

 

دنباله نوشتار...

 

 

بغلحتما دانلود کنید!!!بغل

 

نظر یادتون نره

 

 

لینک دانلود :

 

حجم: 592.9 Kb

 

تحقیقی بسیار جالب در مورد آب

دنباله نوشتار...

لینک دانلود :

 

حجم: 141.5 Kb

دنباله نوشتار...

لینک دانلود :

 

حجم: 103.6 Kb

دنباله نوشتار...


لینک دانلود :

 

حجم:102.1 kb

 

 

دنباله نوشتار...